Up next


پنچ صنعتی که بلاک چین آن را متحول می کند

43 Views
Amozeshyar
1
Published on 03 Jan 2021 / In How-to & Style

⁣خدمات و کالاهای تازه‌ای پا به میدان می‌‌گذارند که تماما با این فن‌‌آوری گره خورده‌اند و کارها را بهتر و سریع‌تر انجام می‌دهند. با این حال، هنوز بلاک‌چین در اول راه خود قرار دارد و هنوز طیف وسیعی از فرصت‌ها و تهدیدهای این تکنولوژی به چشم نیامده‌اند. فعلا می‌‌خواهیم به نیمه‌‌ی پر لیوان بپردازیم و با کاربردهای بلاک‌چین پرسروصدا آشنا شویم. لازم به ذکر است که با توجه به جوان بودن فن‌آوری مذکر بسیاری از این کاربردها در آینده مورد بهره‌برداری قرار می‌‌گیرند.در ادامه 7 کاربرد بلاک‌چین را می‌خوانید:1 – پزشکی و تجویز داروهمان‌طور که اشاره کردیم بلاک‌چین از بلاک‌هایی تشکیل شده که هر کدام متعلق به یک تراکنش و سابقه هستند که به‌صورت رمزنگاری‌ شده موجود می‌باشند. پس از همین ویژگی می‌توان در حوزه‌ی بهداشت استفاده کرد. سازمان‌ها یا خود افراد می‌توانند اطلاعات مربوط به یک شخص (مثل زمان بستری شدن و زمان ترخیص و همین‌طور عکس وی و کلیه سوابق پزشکی) را در یک زنجیره بلاک اختصاصی بگنجانند تا وقتی پزشک و بیمار به آن نیاز داشت، با نگاهی به پرونده‌ پزشکی‌اش در بلاک‌چین، به همه اطلاعات وی دسترسی پیدا کند.2 – صدور قبض‌ها و صورت‌حساب‌هااحتمالا تا الان فهمیده‌اید که بلاک‌چین می‌تواند برای وزارت‌خانه‌ها و دولت‌ها حسابی به‌درد بخورد باشد. این بار هم نوبت سازمان‌های آب، برق و گاز است. آن‌ها دیگر لازم نیست سرورهای خود را با اطلاعات زیادی پر کنند و برای نگه‌داری دیتاهای هر کاربر کلی هزینه صرف کنند. فقط کافیست مجموعه‌‌ی (مثلا 80 میلیونی) از بلاک‌ها را تدارک ببینند و اطلاعات هر شخص را درون بلاک خود ذخیره نمایند. به این ترتیب به سادگی می‌توان در فضایی بسیار امن به ویرایش و صدور قبض افراد اقدام نمود و هم‌چنین به سرعت افراد پرمصرف را آگاه ساخت. به این ترتیب درختان کم‌تری قطع خواهد شد و در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

⁣ – تحول در دموکراسییکی از حوزه‌های مهمی که فن‌آوری بلاک‌چین تحول عمیقی در آن ایجاد می‌کند، دموکراسی و مخصوصا رای‌گیری است. هنوز ماجرای انتخابات آمریکا را فراموش نکرده‌ایم که هنوز هم ظن و گمان‌ها در موردش بسیار است. بسیاری از افراد معتقد هستند رئیس جمهور حال حاضر آمریکا با کمک هکرهای روسی توانست به قدرت برسد و رای‌ها را از آن خود نماید.این اتفاقیست که اصلا نمی‌تواند در بلاک‌چین رخ دهد. برای هر یوزر یک بلاک در نظر گرفته می‌شود تا با کمک آن رای خود را (از داخل خانه) ثبت کند و سپس روی آن نظارت کند. طبق معمول در این تکنولوژی تمام اطلاعات رمزنگاری می‌شوند و جایی برای خطا وجود ندارد. پس در آینده‌ای نزدیک دموکراسی چهره‌ی واقعی‌تر پیدا می‌کند و تقلبی در انتخابات رخ نخواهد داد.4 – انقلابی در ثبت احوالکشورها همگی در شهرهای‌شان دارای سازمان ثبت احوال هستند تا اطلاعات مردم را ثبت و ذخیره کنند. با توجه به آمارها جمعیت انسان‌ها روز به روز افزایش می‌یابد و پس هر روز کار این سازمان‌ها برای نگه‌داری سخت سخت‌تر می‌شود. در نتیجه احتمال اختلال در سیستم به‌طور چشم‌گیری افزایش می‌یابد و شاید دیتاهای بعضی از مردم حذف شوند یا نصفه‌نیمه سیو شوند.برای همین ظهور بلاک‌چین ضروری است و باید به‌زودی شاهد استفاده از آن در ثبت احوال باشیم. چه نونهالان و چه سالمندان اطلاعات‌شان (از جمله؛ سن، تصویر، تاریخ تولد، تاریخ وفات و وضعیت تاهل) در بلاک‌چین ذخیره می‌گردد و با نهایت امنیت می‌تواند مورد استفاده قانونی قرار بگیرد.در این وضعیت احتمال خطا و اختلال در سامانه تقریبا غیرممکن است و نمی‌توان به اطلاعات افراد به این سادگی‌ها دست پیدا کرد. همه‌‌ی آن‌ها با یاری الگوریتم‌های ریاضی و پیچیده رمزنگاری می‌شوند تا فضایی امن برای اطلاعات سازمان فراهم گردد. در ضمن، کاغذها نیز برچیده می‌شوند و محیط زیست آسیب کم‌تری می‌بیند.

⁣ – بلاک‌چین در خدمت هنرمندانکارهای هنری دارای ارزش زیادی هستند و در بیش‌تر جهان قوانین کپی‌رایت محکمی برای حفاظت از حقوق هنرمندان وجود دارد. خوش‌بختانه یا متاسفانه این موضوع در کشورمان محقق نشده و خیلی راحت می‌توان به آثار یک هنرمند دسترسی داشت و یک یا چند نسخه رایگان از آن را دریافت کرد.اما بلاک‌چین ورق را برمی‌گرداند. چه بخواهید و چه نخواهید باید در آینده برای یک قطعه موسیقی پول بدهید. اما این مبلغ مستقیما به آدرس کیف پول مجازی هنرمند مورد نظر شما انتقال می‌یابد و بلاکی مربوط به تراکنش شما ایجاد می‌شود. به این شکل، اپلیکیشن‌های مختلف دیگر نمی‌توانند بخشی از مبلغ پرداخت شده بابت موسیقی را بردارند و حق هنرمند صحیح و کامل به دست او می‌رسد.بلاک‌چین دسترسی به همه‌ی هنرمندان را امکان‌پذیر می‌کند و جالب این‌جاست که تمام کارها خودکار انجام می‌گیرد. با اجرای یک موزیک یا خرید جم برای دهکده‌ی‌تان، سریعا مبلغ تعیین شده به حساب هنرمند یا توسعه‌دهنده منتقل می‌شود و قانون کپی‌رایت 100 درصد اجرایی خواهد شد.

Show more
0 Comments sort Sort By

Up next